Соціальні ініціативи Президента України

Соціальні ініціативи Президента України









Першочерговим напрямком, на який цього року спрямовуються бюджетні кошти, визначено соціальну сферу. Це, зокрема, передбачено Програмою економічних реформ Президента на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», а також щорічними урядовими програмами економічного і соціального розвитку України та Національним планом дій щодо впровадження Програми економічних реформ. А в березні Глава держави доручив Уряду реалізацію низки надважливих соціальних ініціатив, які стали основою Нової соціальної політики України. І сотні тисяч українців – пенсіонери, малозабезпечені, люди з особливими потребами, ветерани війни, шахтарі, молоді мами – уже мали змогу на власному прикладі пересвідчитися у її ефективності.

Соціальні стандарти зростатимуть

«Відповідно до соціальних ініціатив Президента, ми підвищили тарифні ставки оплати праці, підвищили трудові пенсії, почали підвищувати пенсії військовим, підняли пенсії інвалідам війни, інвалідам Чорнобиля, інвалідам виробництва – це дуже правильно. Так ми будемо діяти і надалі», – наголошує Прем’єр-міністр Микола Азаров. На його переконання, відновлення соціальної справедливості в країні допоможе досягнути стабільного економічного розвитку. Перші впевнені кроки на цьому шляху держава вже зробила.

За даними аналітиків, прожитковий мінімум за перше півріччя 2012-го року виріс у середньому на 9,5%, мінімальна заробітна плата – майже на 10%, а мінімальна пенсія за віком - на 5,5%. Середня зарплата за січень-травень 2012­го виросла на 9,4% і становила 2 880 грн. Окрім того, щокварталу збільшуються соціальні стандарти, а, відтак, зростає і державна соціальна допомога.

Починаючи з першого вересня стартував другий етап підвищення пенсій для військових пенсіонерів. У середньому пенсії за вислугу років колишнім військовослужбовцям, особам керівного і рядового складу збільшено на 630 грн., а пенсії з інвалідності цих категорій громадян за рік підвищаться більш ніж на 700 грн. Протягом року майже на 330 грн. зросте пенсія, яку отримують у разі втрати годувальника – колишнього військовослужбовця. Із травня 2012­го пенсії понад 12 млн літніх українських громадян зросли в середньому на 120 грн. – майже до 1 400 грн. Зросли також пенсії учасників війни та членів сімей померлих інвалідів війни. А у вересні-жовтні 2012-го влада збирається збільшити соцвиплати шахтарям-регресникам – у Мінсоцполітики вже укладено домовленість із 4 громадськими організаціями шахтарів-регресників, щоб у вересні прийти до рішення стосовно підвищення виплат.

Аби гуртом здолати бідність

Кожна із цих соціальних виплат стала можливою завдяки тим, хто напруженою кропіткою працею примножував добробут своєї країни, чесно платив податки та допомагав економіці ставати сильнішою. І все це стало можливим завдяки ефективній діяльності команди влади. Аналітики й незалежні експерти, політики та високопосадовці переконані: держава врешті стає соціальною і піклується про «маленького українця». Як наголосив Перший заступник Голови Партії регіонів, народний депутат Володимир Рибак, «соціальні ініціативи Президента вже трансформувалися у поліпшення якісних показників життя людей, торкнулися практично кожного жителя України». Утішний факт: рівень бідності у країні поступово зменшується – із 18,5% в 2010-му році до 15,2% в 2011-му, згідно з даними доповідачів ООН. Це красномовно свідчить, що нинішня команда влади успішно виконує свою роботу. Як підкреслив Глава держави Віктор Янукович, посилити соціальний захист громадян дали змогу розпочаті два роки тому реформи. «Забезпечити майбутнє людей – першочерговий обов’язок влади, і вона цей обов’язок виконує», – наголосив він.

Нині влада робить усе можливе, аби ліквідувати корупційні шпарини у соціальній сфері. Ось, наприклад, законодавчо скасовано тендери при розподілі путівок на оздоровлення чорнобильців. Тож постраждалі від аварії на ЧАЕС можуть тепер самостійно обирати санаторій, лікування у якому оплачуватиме держава. Ще одне антикорупційне рішення – відмова від тендерів на закупівлю інвалідних візків та інших технічних засобів реабілітації. Так що тепер люди із особливими потребами отримують саме ті візки та протези, які їм підходять. На черзі – вирішення питань із харчуванням дітей, які проживають на забруднених територіях, та забезпеченням інвалідів автомобілями. Команда влади має намір вибудувати систему соціального захисту таким чином, щоб послуги держави були максимально наближеними до людей, щоб у цій системі не було місця корупції, а кошти, які держава виділяє для незахищених людей, не розкрадалися, а доходили за призначенням.

Пріоритети Держбюджету-2013

Державний бюджет України на 2013-й рік, проект якого нині розробляє Уряд, буде реалістичним і не залежатиме від жодної політичної кон’юнктури, запевняє команда влади. Уряд, зокрема, має намір продовжити програму з виплати компенсацій вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР для всіх 12 мільйонів осіб, які втратили свої заощадження. А з першого вересня розпочався черговий етап реєстрації тих громадян, які ще не отримали компенсації за знеціненими вкладами. Як кажуть у Міністерстві фінансів, наступного року буде збережено виплати за всіма соціальними ініціативами Глави держави. І взагалі, соціальні статті у головному кошторисі країни – пріоритетний напрям. Видатки на них у 2013-му суттєво збільшать.

Йшлося про це й на першому засіданні Ради голів громадських рад при органах виконавчої влади. Як заявив заступник Міністра фінансів Сергій Рибак, у наступному році очікується збільшення фонду оплати праці – «завдяки тому, що ми будемо підвищувати показники мінімальної заробітної плати і завдяки зростанню економіки». Посадовець повідомив, що рівень мінімальної заробітної плати на кінець 2013-го року планують встановити в розмірі 1 230 грн. Також буде продовжено скорочення розриву між І тарифним розрядом і мінімальною зарплатою.

«Соціальні ініціативи Президента – це інвестиції в економіку країни», – наголошує Віце-прем’єр-міністр – Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. «Коли була криза 2008-го року, подивіться, що почав робити уряд США? Вони просто видали по 250 доларів найбіднішим сім’ям. Цим вони хотіли відновити попит на внутрішньому ринку, щоб люди почали більше купувати. Коли ми говоримо про витратну програму в Україні, я вважаю, що це інвестиції. А вже завтра вони прийдуть до нас через нашу переробну промисловість, торгівлю, повернуться до нас податками і новими робочими місцями», – зазначив він. На переконання посадовця, Партія регіонів має конкретні досягнення, зокрема, у соціальній сфері, які громадяни оцінюють позитивно: «Середня зарплата з 2009-го року збільшилася на 58% – з 1 906 грн. до 3 016 грн. Мінімальна зарплата збільшилася на 70%, середня пенсія – на 50%, мінімальна пенсія – на 65%».

Високі технології соціальної політики

Масштабний реформаційний процес, що охопив Україну, має на меті, окрім іншого, впровадження у життя високих соціальних стандартів та суттєве поліпшення якості соціальних послуг. Про це йдеться в ухваленій у серпні Кабінетом Міністрів Стратегії реформування системи соціальних послуг. У її основу покладено сучасні й ефективні європейські підходи – експерти вже назвали їх «високими технологіями соціальної політики».

Як зазначив Секретар Ради національної безпеки і оборони України Андрій Клюєв, новий документ визначає цілі та пріоритетні напрямки проведення реформи у цій сфері, а також передбачає розширення переліку соціальних послуг, їх стандартизацію, створення відповідних реєстрів, вдосконалення системи моніторингу та оцінки їхньої якості. «Якісна зміна системи надання соціальної допомоги – один із пріоритетів дій влади», – наголосив Андрій Клюєв. Він зазначив, що соціальна допомога повинна надаватися всім, хто її потребує, – йдеться про застосування принципу адресності.

«Повинні бути визначені критерії діяльності органів і організацій, які надають соціальні послуги, створена система перевірки ефективності їх діяльності. У тому числі йдеться про участь громадських, благодійних та релігійних організацій не тільки у наданні соціальних послуг, але і в моніторингу їх якості. Держава повинна системно допомогти налагодити їх співпрацю з місцевими органами влади», – сказав Андрій Клюєв. І підкреслив, що всі соціальні послуги повинні надаватися за принципом «єдиного вікна» для комплексного вирішення проблем людей. Секретар РНБО заявив, що повинен бути використаний механізм соціального замовлення для посилення конкуренції серед суб’єктів, що надають такі послуги, а також механізм їх фінансування за принципом «гроші йдуть за одержувачем послуг».

Громаді пропонують партнерство

Затверджена урядовцями Стратегія передбачає також підвищення статусу соціальних працівників та удосконалення системи їх підготовки. Своєрідними зв’язковими між державою та людиною мають стати соціальні дільничні. Їх набір було оголошено цього літа і, як виявилося, охочих піклуватися про інших у нашій країні вистачає – на кожну вакансію претендувало щонайменше 4 фахівців (педагогів, психологів, медиків із вищою освітою).

І ось після завершення конкурсного відбору та кваліфікаційного навчання дільничні приступили до своєї роботи. Вони повинні виявляти громадян, що опинилися у скрутних обставинах і потребують соціальної допомоги. Далі піклування про них передаватимуть територіальним центрам. Насамперед дільничні займуться проблемними сім’ями, де є неповнолітні діти. Також вони дбатимуть про літніх людей, серед яких чимало малозабезпечених та самотніх.

До речі, зарплати соціальних працівників (а їх в Україні – 48 тисяч) у 2013-му році теж буде збільшено на 50%. До слова, тим об’єднанням та громадським організаціям, які у партнерстві з владою впроваджуватимуть у життя принципи Нової соціальної політики, теж передбачена бюджетна підтримка. Вже визначено перелік соціальних послуг, до надання яких можуть залучатися громадські організації. Отож уже наступного року на місцях розпочнеться втілення пілотних проектів з надання соціальних послуг громадськими організаціями. А з 2014-го року такий підхід мають намір поширити на всю країну.
rss
Карта